Ana içeriğe geç
Onarım Topluluğuna Katılın - Hesap Oluşturun

Bu çeviri bir makine tarafından oluşturulmuştur ve henüz bir kişi tarafından incelenmemiştir. Bu dili konuşuyor musunuz? İnceleme için.

Gitar Boyama

Neye ihtiyacın var

    1. Gitar Boyama, Akort burgularını gevşetin: adım 1, 1 resimden 1.
      • Gitar tellerinin tamamını gevşetmek ve gerginliği boşaltmak için akort burgularını saat yönünün tersine çevirin.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    2. Gitar Boyama, Eski gitar tellerini çıkarma: adım 2, 1 resimden 1.
      • Gergin haldeki bir teli kesmek yaralanmaya neden olabilir. Bir sonraki adıma geçmeden önce tüm tellerin gevşek olduğundan emin olun.

      • Teller gevşek ve gerginliksiz hale geldiğinde, telleri el tipi bir tel kesici ile kesin.

      • Gerektiğinde akort burgularının ve köprünün yakınındaki düğümleri kesin. Ardından, telleri çıkarmak için çekin.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    3. Gitar Boyama, Telleri köprüden geçirin: adım 3, 3 resimden 1. Gitar Boyama, Telleri köprüden geçirin: adım 3, 3 resimden 2. Gitar Boyama, Telleri köprüden geçirin: adım 3, 3 resimden 3.
      • İlk üç telin (kalın Mi, La ve Re) uçları kalın ve yaylıdır; en ince üç telin (Sol, Si ve ince Mi) ise uçları kalın veya yaylı değildir. Her iki tel setini de kullanabilirsiniz.

      • Telini kalın ucunu köprünün üst kısmından sokun ve alt taraftan yaklaşık 8 ila 10 cm dışarı çıkana kadar geçirin.

      • Telin kısa ucunu uzun ucunun etrafına dolayarak bir ilmek oluşturun.

      • Telin kısa ucunu ilmeğin içinden geçirin (kalın teller için 2 veya 3 kez, ince teller için 3 veya 4 kez). Son geçişte telin köprünün altında kaldığından emin olun.

      • Düğüm sıkılaşana kadar telin her iki ucunu da çekin.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    4. Gitar Boyama, İnce mi, sol ve si tellerini düğümleyin: adım 4, 3 resimden 1. Gitar Boyama, İnce mi, sol ve si tellerini düğümleyin: adım 4, 3 resimden 2. Gitar Boyama, İnce mi, sol ve si tellerini düğümleyin: adım 4, 3 resimden 3.
      • Bu düğüm yalnızca ince mi, sol ve si telleri için kullanılacaktır.

      • Telin esnek ucunu akort burgusundaki deliğe sokun.

      • Esnek ucu akort burgusunun üzerinden çekerek sol tarafa getirin.

      • Esnek ucu telin altından geçirerek sağ tarafa getirin ve bir ilmek oluşturun.

      • Esnek ucu ilmeğin içinden itin ve ardından düğüm sıkılaşana kadar her iki ucu çekin. Düğümü tamamen sıkmak için parmağınızla bastırmanız gerekebilir.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    5. Gitar Boyama, La, Re ve ince Mi tellerini düğümleyin: adım 5, 3 resimden 1. Gitar Boyama, La, Re ve ince Mi tellerini düğümleyin: adım 5, 3 resimden 2. Gitar Boyama, La, Re ve ince Mi tellerini düğümleyin: adım 5, 3 resimden 3.
      • 4. adımı (aşağıda özetlenmiştir) yalnızca La, Re ve ince Mi telleri için tekrarlayın.

      • Tel ucunu akort burgusundaki deliğe sokun.

      • Tel ucunu akort burgusunun üzerinden sağ tarafa doğru çekin.

      • Tel ucunu, diğer telin altından geçirip bir halka oluşturarak sol tarafa getirin.

      • Tel ucunu halkanın içinden itin ve düğüm sıkılaşana kadar her iki ucu çekin. Düğümü tamamen sıkılaştırmak için parmağınızla basılı tutmanız gerekebilir.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    6. Gitar Boyama, Yeni telleri gerin: adım 6, 3 resimden 1. Gitar Boyama, Yeni telleri gerin: adım 6, 3 resimden 2. Gitar Boyama, Yeni telleri gerin: adım 6, 3 resimden 3.
      • Teli, çekildiğinde net bir ses çıkarana kadar germek için akort düğmesini saat yönünde çevirin.

      • Teli gererken, kendi başına gergin kalana kadar boşta kalan elinizle tuttuğunuzdan emin olun. Bu, düğümün gevşemesini önleyecektir.

      • Tel akort burgusuna sarılırken, telin düğümden gelen gevşek ucun üzerinden en az bir kez geçtiğinden emin olun. Bu, akort sırasında "kaymayı" (akordun kaçmasını) önleyecek ve düğümün sıkı kalmasına yardımcı olacaktır.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    7. Gitar Boyama, Akort öncesi yaptığınız işi kontrol edin: adım 7, 1 resimden 1.
      • Devam etmeden önce yaptığınız işi sağlanan görselle karşılaştırın. Gitarınızın baş kısmı görseldeki gitara benzemiyorsa 3. ve 4. adımlara geri dönün.

      • Mi (E) telleri dışa (veya "gövdeden uzağa") bakmalı ve diğer teller içe (veya "gövdeye doğru") bakmalıdır.

      • Tellerin, gitarın eşiğindeki çentiklere düzgün bir şekilde yerleştiğinden emin olun. "Eşik", gitarın baş kısmının hemen altında bulunan beyaz çubuktur.

      • Gitarınızı akort etmeye hazırsınız! Klasik gitar telleri "kayabilir" veya akordu bozulabilir. Yeni tellerin kaymayı durdurması 4 veya daha fazla akort turu sürebilir.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    8. Gitar Boyama, Gevşek uçları kesin: adım 8, 3 resimden 1. Gitar Boyama, Gevşek uçları kesin: adım 8, 3 resimden 2. Gitar Boyama, Gevşek uçları kesin: adım 8, 3 resimden 3.
      • Gitarınızı akort ettikten sonra, tellerin gitarın sapından ve köprüsünden sarkan gevşek uçlarını el tipi tel kesicinizle kesin.

      • Gevşek uçları tamamen kesmeyin. Ucu akort burgusuna veya köprüye çok yakın kesmek, telin daha sonra yerinden çıkmasına neden olabilir. En az yarım inçlik (yaklaşık 1,3 cm) bir parça bırakın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    1. Gitar Boyama, Gitar Boyama: adım 9, 1 resimden 1.
      • Gitar tellerinin her birini elinizle veya bir tel sarma aparatı kullanarak gevşetin.

      • Alt teller için akort burgularını gitarın gövdesine doğru çevirin.

      • Üst teller için akort burgularını gitarın gövdesinden uzağa doğru çevirin.

      • Sarma işlemini bitirdiğinizde teller çok az gergin olmalı veya hiç gergin olmamalıdır.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    2. Gitar Boyama, Köprü üzerindeki her bir pini ve teli çıkarın.: adım 10, 1 resimden 1.
      • Köprü üzerindeki her bir pini ve teli çıkarın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    3. Gitar Boyama: adım 11, 1 resimden 1.
      • Gitarın sap kısmındaki 38 mm yıldız vidaları çıkarın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    4. Gitar Boyama: adım 12, 1 resimden 1.
      • Gitarın sapını çıkarın.

      • Sapı çıkarırken dikkatli olun; kırılgan olabilir.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    5. Gitar Boyama: adım 13, 1 resimden 1.
      • Gitarın üzerindeki toz ve yağları bir bez yardımıyla temizleyin.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    6. Gitar Boyama, Gitarı Zımparalayın: adım 14, 3 resimden 1. Gitar Boyama, Gitarı Zımparalayın: adım 14, 3 resimden 2. Gitar Boyama, Gitarı Zımparalayın: adım 14, 3 resimden 3.
      • Gitarı orta-kalın gritli bir zımpara süngeri ile zımparalayın.

      • Zımparalarken ahşabın dokusunu (harelerini) takip edin.

      • Bu zor ve zaman alıcı bir süreçtir. Bu adım için en az birkaç saat ayırmayı bekleyin.

      • Zımparalama işlemini bitirdiğinizde gitarınızın yüzeyi tüm parlaklığını kaybetmiş olmalıdır.

      • Zımpara süngeri, gitarın arka ve yan kısımları gibi kavisli bölgelerinde özellikle etkili olacaktır.

      • Açık bir renkten başlayıp koyu bir renge geçiş yapıyorsanız, yalnızca kaba bir zımparalama yeterlidir.

      • Koyu bir renkten başlayıp açık bir renge geçiş yapıyorsanız, daha kapsamlı bir zımparalama gereklidir.

      • Zımparalama yaparken her zaman göz koruması ve maske kullanın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    7. Gitar Boyama: adım 15, 3 resimden 1. Gitar Boyama: adım 15, 3 resimden 2. Gitar Boyama: adım 15, 3 resimden 3.
      • Göçükleri ve çizikleri ince taneli bir zımpara kağıdıyla düzeltin.

      • Hasarlı bölgenin üzerinden hafifçe geçin ve yüzey düzleşip pürüzsüzleşene kadar zımparalamaya devam edin.

      • Çizikleri zımparalamaya çalışırken çok fazla baskı uygulamayın. Çok sert zımparalamak gitarın gövdesinin bükülmesine neden olur ve gitarınızın ses kalitesini düşürür.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    8. Gitar Boyama: adım 16, 1 resimden 1.
      • Gitarın üzerine tiner uygulayın ve bir bezle silin.

      • Gitarın ardından yaklaşık 30 dakika kuruması gerekecektir.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    9. Gitar Boyama: adım 17, 2 resimden 1. Gitar Boyama: adım 17, 2 resimden 2.
      • Boya bulaşmaması için köprüyü alüminyum folyo ile kaplayın.

      • Gitarın üzerine hafif ve eşit bir kat beyaz astar veya kullanmak istediğiniz renge yakın bir astar uygulayın.

      • Gitarın kuruması için en az 3 saat beklemeniz gerekecektir.

      • Tüm boyama işlemleri iyi havalandırılan bir alanda yapılmalıdır.

      • Özellikle sprey boya kullanıyorsanız bir maske takın ve göz koruması kullanın.

      • Çalışma alanınızın etrafa boya sıçramasını önlemek için örtülmüş olması gerekir.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    10. Gitar Boyama: adım 18, 2 resimden 1. Gitar Boyama: adım 18, 2 resimden 2.
      • Gitara iki ince ve eşit renkli boya katmanı uygulayın.

      • Gitarın daha sonra yaklaşık 24 saat kuruması gerekecektir.

      • İyi havalandırılan bir alanda boyama yaptığınızdan emin olun.

      • Boyama sırasında maske ve göz koruması kullanın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    11. Gitar Boyama: adım 19, 2 resimden 1. Gitar Boyama: adım 19, 2 resimden 2.
      • Yüzeyi düzleştirmek için ilk birkaç kat boyayı ince taneli bir zımpara ile zımparalayın.

      • Zımparalama işlemi tamamlandığında gitar tebeşirimsi bir dokuda olacaktır.

      • Zımparalama yaparken göz koruması ve maske takın.

      • Boyayı kazıyıp altına zarar vermemeye dikkat edin.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    12. Gitar Boyama: adım 20, 1 resimden 1.
      • Birkaç kat daha ince boya uygulayın.

      • Gitarın ardından en az 48 saat kuruması gerekecektir.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    13. Gitar Boyama: adım 21, 1 resimden 1.
      • Gitarın üzerine ince ve eşit bir kat şeffaf vernik uygulayın.

      • Bir sonraki adıma geçmeden önce şeffaf verniğin en az 72 saat kurumasına izin verin.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    14. Gitar Boyama: adım 22, 1 resimden 1.
      • İnce taneli zımpara kağıdını 1 saat boyunca suda bekletin.

      • En iyi sonuçlar için farklı türde zımpara kağıtları hazırlayın. 600, 800, 1000, 1200 ve 2000 $&* zımpara kağıtlarının tümü ıslatılmalıdır.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    15. Gitar Boyama: adım 23, 2 resimden 1. Gitar Boyama: adım 23, 2 resimden 2.
      • Gitarı suyla ıslatılmış zımpara kağıdı kullanarak zımparalayın.

      • 600 $&* zımpara ile başlayın, ardından sırasıyla 800, 1000, 1200 ve son olarak 2000 $&* zımpara ile devam edin.

      • Zımparalama sırasında daha az direnç hissettiğinizde, daha yüksek $&* değerli bir zımpara kağıdına geçme veya zımparalamayı bitirme zamanı gelmiş demektir.

      • Islak zımparalama yaparken sert bastırmayın. Gitarınızın çizilmemesi için hafif bir dokunuşla uygulayın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    16. Gitar Boyama: adım 24, 1 resimden 1.
      • Bir parlatma bezi kullanarak gitara cila uygulayın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    17. Gitar Boyama: adım 25, 2 resimden 1. Gitar Boyama: adım 25, 2 resimden 2.
      • Gitar sapını tekrar gitarın gövdesine yerleştirin.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    18. Gitar Boyama: adım 26, 1 resimden 1.
      • Gitarın sapını 38 mm yıldız vidalar kullanarak geri takın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    19. Gitar Boyama: adım 27, 3 resimden 1. Gitar Boyama: adım 27, 3 resimden 2. Gitar Boyama: adım 27, 3 resimden 3.
      • Tellerin her birini köprüye geri takın.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

    20. Gitar Boyama, Telleri akort burgularına sarma: adım 28, 1 resimden 1.
      • Telleri akort burgularının içinden geçirin.

      • Gitarın alt telleri için burguları gitarın gövdesinden uzağa doğru çevirin.

      • Gitarın üst telleri için burguları gitarın gövdesine doğru çevirin.

      • Teller yerlerinde kalacak kadar gergin olmalıdır.

      FixBot'a Sor

      Yorum Ekle

Bitiş Çizgisi

İptal et: Bu kılavuzu tamamlamadım.

0Kılavuz Yorumları

Yorum Ekle

İstatistikleri Görüntüle:

Son 24 Saat: 6

Son 7 gün: 22

Son 30 gün: 54

Her zaman: 3,583